Az egyszerűbb és a bonyolultabb felépítésű grilleknek, egy közös elemük biztosan van. Ez pedig nem más, mint a sütőfelület vagy másnéven grillrács.
Tulajdonképpen a rács határozza meg, hogy ételadagban milyen kapacitással rendelkezik az adott sütő.
Anyagukat tekintve két részre oszthatóak. A legelterjedtebbek, az öntöttvas és a rozsdamentes acél grillrácsok. Ezek az anyagok rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal is. Az öntöttvas, tovább bírja tárolni a magas hőmérsékletet, azonban hajlamos a korróziókra. A rozsdamentes acél rácsok, nevükből is adódóan nem korrodálnak, de hőtartó tulajdonságuk elhanyagolható.
Mikor számít a hőtartás?
Leginkább a grillezésnél fontos. Ha többször nyitogatjuk a grillt, a sütőtér visszahűl. Egy öntöttvas rács azonban forró marad. Rendkívül törékeny, ezért óvatosan kell bánni vele.
Az anyagon kívül a másik fontos tényező, a méret és alak. Kör, illetve szögletes formában találkozhatunk vele. Ez grillfüggő. Gázos és pellet grilleknél gyakoribb a szögletes forma. Faszenes grilleknél a kör alakú jellemző.
Ezek méret az alábbiak szerint változhat:
- 30 cm
- 32 cm
- 38 cm
- 45 cm
- 57 cm.
Gyártónként 1-2 cm eltérés lehet.
Ezek a méretek sokaknak nem adnak pontos információt a kapacitásról. Vegyük végig, hogy mit jelentenek pontosan a számok.
A 30 cm-es rácsméret, 3 főnek elegendő étel elkészítésére alkalmas egyszerre. Kisebb családoknak elegendő.
A következő méret, a 32 cm. Ez a méret akár 4-5 főnek elegendő kapacitást biztosít. A 38 cm-es rács, egy kisebb összejövetelhez is alkalmas.
45 cm nemcsak nagyobb társaságokhoz, hanem nagyobb húsok pl.: oldalas, marhaszegy megsütésére is elegendő.
Az 57 cm-es sütőfelület igazi fanatikusoknak vagy vendéglátó egységeknek is tökéletes.
Van olyan, hogy egyszerűen kinőjük a grillünket. Ilyenkor nem kell azonnal a sütő cseréjén gondolkodnunk.
Léteznek ugyanis rácsmagasítók. Ezek megduplázhatják a sütőfelületet. Fontos, hogy a szabad áramlás miatt a rács maximum 80%-át használjuk. Ezáltal a folyamatos égés a sütőtérben zavartalanul tud zajlani.