A pizza eredete az ókori Egyiptomig és Görögországig vezethető vissza, ahol lapos kenyerek különféle feltétekkel voltak népszerűek. Azonban a modern pizza elterjedése és népszerűsége Nápolyban, Olaszországban történt. A 18. század végén a Nápoly környéki pizzaiolók különféle feltétekkel kezdték megsütni a lapos tésztát, és a pizza így vált a város gasztronómiai jelképévé. A hírnévét Olaszországon kívül is terjesztette az olasz bevándorlás, így vált a 20. századra világszerte népszerű étellé.
A liszt kiválasztása az első lépés. Mivel ez az alapja a tésztának, fontos a legmegfelelőbbel dolgozni. Nemcsak a nyújtás lehet könnyebb egy jó lisztnek köszönhetően, de az állagot és textúrát is befolyásolni tudja. Szerencsére egyre több helyen kaphatunk pizza lisztet, azaz 00 típusút.
Hozzávalók:
- 500 g liszt
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál cukor
- 7 g instant élesztő
- 2 evőkanál olívaolaj
- Kb. 300 ml langyos víz
A száraz hozzávalókat keverjük össze, majd tegyük hozzá az olívaolajat és majdnem az összes vizet.
Ezután gyúrjuk össze alaposan a tésztát, ha szükséges, akkor még vizet tehetünk hozzá. Kezdetben nagyon tapadni fog a kezünkhöz a tészta. Addig kell gyúrni, ameddig össze nem áll egy nagy gombóccá. Akkor jó a tészta, ha szemre nedvesnek tűnik, de már nem tapad az ujjunkhoz.
Ezután takarjuk le és hagyjuk állni 1 órán keresztül.
Miután duplájára dagadt, formázzunk belőle apróbb gombócokat.
Ezután 30 percig ismét pihentessük.
A Kamadót melegítsük fel 250 Celsius fokra. Nagyon fontos, hogy használjunk deflektor követ. De önmagában a deflektor mellett érdemes pizzakövet is használni.
Miután a pizza tészta megkelt. Nyújtsuk ki, majd kedvünk szerint ízesítsük. Ezt követően már süthetjük is. Vastagságtól függően 6-8 percig süssük.
Az igazi faszenen sült pizzát egy teljesen új ízvilág jellemzi. Megadva a kemencében sütés élményét.
Szilágyi Zoltán
Grilldepot séf